رمز خود را فراموش کرده اید ؟

داکت اسپیلت

خلاصه:داکت اسپلیت، یک سیستم تهویه هوای کانال دار است که از کانال های موجود در دیوارها و سقف برای تهویه هوا استفاده می کند.

داکت اسپلیت چیست؟

داکت اسپلیت، همانطور که از نام آن پیداست، یک سیستم تهویه هوای کانال دار است که از کانال های موجود در دیوارها و سقف برای تهویه هوا در سراسر خانه استفاده می کند. واحد اصلی (کندانسور) معمولا خارج از دید نصب می شود.

استفاده از داکت اسپلیت ها در محل کار، مراکز خرید و سایر مناطق بزرگ معمول است، اما امروزه استفاده از آن در فضای خانه هم محبوبیت پیدا کرده است.

سیستم داکت اسپلیت شامل یک واحد مرکزی است که هوا را تصفیه و خنک می کند و توسط فن و کانال ها به دیگر نقاط خانه می رساند. داکت اسپلیت ها برای یکنواخت نگه داشتن دما در یک فضای بزرگ بسیار مناسب هستند.

کارآمدی داکت اسپلیت

یک سیستم داکت اسپلیت می تواند کل خانه را خنک کند، یا می توان آنها را طوری منطقه بندی کرد که فقط در صورت نیاز اتاق های خاص را خنک کنند و این به صرفه جویی در انرژی و مقرون به صرفه بودن آن می افزاید. اگر در حال ساخت خانه جدید یا نوسازی خانه خود هستید، داکت اسپلیت می تواند انتخاب خوبی باشد زیرا در مرحله طراحی و ساخت خانه به راحتی می توان فضای لازم برای نصب کانال ها را در فضای خانه گنجاند.

مزایای داکت اسپلیت

سیستم داکت اسپلیت تقریبا بدون سر و صداست. نصب کندانسور این سیستم تهویه هوا در جایی از خانه که دور از دسترس است، باعث می شود که صدای خیلی کمی از آن به گوش برسد.

نصب سیستم داکت اسپلیت نیاز به برنامه ریزی و فضای کافی برای کانال کشی دارد. اما پس از نصب، این سیستم به راحتی به کار می افتد. معمولا پنل های کنترلی در بخش های مختلف خانه قرار داده می شود تا در هر نقطه از خانه بتوان دمای داکت اسپلیت را تنظیم کرد. البته برخی مدل ها هم امکان اتصال از راه دور از طریق برنامه های نصب شده روی تلفن همراه را می دهند که به معنای واقعی از هر گوشه ای از خانه بتوانید سیستم تهویه هوا را کنترل کنید. علاوه بر این، داکت اسپلیت ها می توانند روی دما و ساعت خاصی برنامه ریزی شوند تا شرایط مطلوب شما را فراهم آورند.

یکی دیگر از مزایای داکت اسپلیت، نمایان نبودن بخش های مختلف آن است. کانال ها که داخل دیوارها و سقف قرار دارند و به هیچ عنوان دیده نمی شوند، تنها چیزی که از سیستم داکت اسپلیت در معرض دید است دریچه های کوچکی است که در هر اتاق وجود دارد. این باعث می شود که از لحاظ زیبایی، داکت اسپلیت نسبت به کولر گازی معمولی برتری داشته باشد.

معایب سیستم داکت اسپلیت

منتقدان سیستم داکت اسپلیت اغلب تلفات گرمایی بین کانال ها را ناکارآمدی این سیستم تهویه هوا عنوان می کنند، اما با نصب حرفه ای و نگهداری منظم می توان از این امر جلوگیری کرد. بعلاوه، حتی با وجود نشتی هوا در میان کانال ها هم چنان امکان تهویه هوای خانه وجود دارد. یکی دیگر از مشکلات این سیستم این است که حتی در صورت عدم نیاز، کل خانه را خنک می کند. البته می تواند این مشکل را با ناحیه بندی سیستم داکت اسپیلت حل کرد تا در مصرف انرژی هم صرفه جویی شود.

هزینه نصب داکت اسپلیت

متغیرهای مختلفی روی هزینه نصب سیستم تهویه مطبوع تاثیر می گذارند. از جمله این موارد می توان به اندازه فضای موجود، اندازه واحد (ها)، دفعات استفاده، میزان راحتی نصب و غیره اشاره کرد. قیمت خرید و نصب اولیه سیستم اسپلیت نسبت به نصب داکت اسپلیت کمتر است. همچنین، از آنجا که واحدهای جداگانه کولرگازی را می توان در صورت لزوم  بعدا اضافه کرد، اگر توان خنک کنندگی سیستمی کم باشد به راحتی می توان با افزودن یک واحد دیگر این مشکل را حل کرد.

وقتی تجهیزات و هزینه های نصب را در نظر می گیرید، سیستم های داکت مخصوصاً برای کاربردهای کوچکتر، گران تر از کولر گازی معمولی هستند. با بزرگتر شدن ساختمان، این هزینه ها برعکس می شود و ینصب ک سیستم داکت ارزان تر از نصب کولر گازی های متعدد در فضای خانه می شود.

با اینکه هزینه سیستم دات اسپلیت از کولرگازی معمولی بالاتر است، اما داکت اسپلیت کارآیی بیشتری دارد. برای همین اگر زمان زیادی را در خانه صرف می کنید و استفاده بیشتری از سیستم تهویه هوا دارید، این گزینه بهتری می تواند باشد چرا که در طول زمان بیشتر، مقرون به صرفه تر خواهد بود.

به طور کلی، هزینه نصب سیستم داکت اسپلیت از کولرگازی بیشتر خواهد بود، چون هزینه کانال کشی هم به باقی هزینه ها اضافه خواهد شد. اما این هزینه اولیه مزایایی را به همراه خواهد داشت. به عنوان مثال، عمر سیستم تهویه داکت اسپلیت از کولر گازی معمولی بیشتر است و هم چنین سیستم تهویه داکت اسپلیت می تواند ارزش یک خانه را نسبت به خانه های دیگر بالاتر ببرد، چرا که کارآمدی و زیبایی آن با سلیقه هر خریداری جور در می آید.

تمیز کردن و نگهداری داکت اسپلیت

برای اینکه سیستم تهویه مطبوع شما به طور موثر کار کند و عمر آن طولانی شود، باید تمیز و نگهداری شود. عدم مراقبت از آن منجر به افزایش مصرف برق و هزینه آن می شود و حتی می تواند برای خانواده شما مشکلات سلامتی ایجاد کند. بسیاری از افراد نمی دانند که کولرهای گازی در صورت عدم نگهداری صحیح، می توانند باکتری ها را در خانه پخش کرده و بیماری ها را گسترش دهند.

داکت اسپلیت ها باید هر ساله توسط یک متخصص حرفه ای بازرسی شوند. آنها می توانند سیستم را بررسی کنند تا ببینند آیا به طور موثر کار می کند یا خیر و آیا به تعمیراتی نیاز دارد یا نه. فیلترها باید حداقل دو بار در سال تعویض شوند تا از جذب موثر گرد و غبار هوا اطمینان حاصل شود. علاوه بر این تمام سیم پیچ های سیستم داکت اسپلیت نیز باید به طور مرتب تمیز شوند. اگر صداهای عجیبی از سیستم شنیده شود یا احساس کنید که تهویه به درستی انجام نمی شود، باید با متخصصین برای بازرسی سیستم تماس بگیرید.

در حالی که بسیاری افراد کارهای نگهداری داکت اسپیلت را خودشان انجام می دهند، اما بهتر است که به طور منظم از فرد متخصصی برای اینکار کمک بگیرید.  آنها قادر خواهند بود عیب هایی را که معمولاً صاحب خانه به آنها توجه نمی کند، بیابند و مشکلات را قبل از اینکه به باعث بروز حادثه شوند برطرف کنند و همچنین اطمینان حاصل کنند که سیتسم تهویه شما بهترین عملکرد خود را دارد.

بازگشت به بالا